зображення

Як отримати польське громадянство українцеві в 2021 році

Як отримати польське громадянство українцеві в 2021 році? – саме таким питанням задаються ті, хто вже тривалий час працює в Польщі.

Багато українців в Польщі, які вже знайшли собі стабільну роботу, перевезли сім’ї і в майбутньому планують жити в цій країні на постійній основі. З різних причин багато з них хочуть також змінити своє громадянство на польське. Адже це значно спрощує бюрократичні моменти в країні, а статус громадянина країни ЄС дає багато переваг.

Польське громадянство іноземець може отримати різними шляхами: через процедуру визнання його громадянином воєводою, надання громадянства від президента країни або придбання громадянства за законом.

Як отримати польське громадянство українцеві через воєводу?

Один із способів отримання іноземцем польського підданства – це визнання його громадянином Польщі, яке можна отримати через звернення до воєводи.

Для цього іноземець повинен подати відповідну заяву в воєводське управління за місцем фактичного проживання, а не офіційної реєстрації.

Заяву можна подавати на основі однієї з наступних підстав :

1. Згідно першої припускається, що іноземець:

 • постійно знаходився в Польщі протягом трьох років, маючи посвідку на постійне проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС ;
 • має стабільну роботу і дохід;
 • володіє нерухомістю або уклав договір оренди.

2. Згідно другою підстави, іноземець повинен:

 • постійно перебувати в Польщі протягом двох років, маючи дозвіл на проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС;
 • бути особою без громадянства або хоча б три роки перебувати в шлюбі з громадянкою / громадянином Польщі .

3. Громадянином Польщі може стати іноземець який:

 • постійно проживав в Польщі протягом одного року;
 • має карту постійного побиту, видану на основі карти поляка або польського походження.

4. Неповнолітній (до 18 років) може подавати заяву на польське громадянство, якщо:

 • живе в Польщі, маючи дозвіл на постійне проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС;
 • один з його батьків є громадянином Польщі або хоча б один відновив громадянство цієї країни;
 • має згоду другого з батьків на надання йому статусу громадянина Польщі.

5. Польське громадянство можуть надати і коли іноземець:

 • постійно знаходився в Польщі протягом двох років, маючи дозвіл на проживання як біженець.

6. Крім того, в Польщі на громадянство можуть претендувати іноземці, які:

 • безперервно і легально проживали в країні понад 10 років;
 • мають дозвіл на постійне проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС;
 • мають постійну роботу і стабільний дохід;
 • мають власне житло або договір оренди .

Крім всих цих умов, повнолітні іноземці обов’язково повинні знати польську мову на рівні не нижче В1. До заяви необхідно додати і один з документів, який підтверджує його знання:

 • сертифікат, що засвідчує здачу державного іспиту;
 • свідоцтво про закінчення польської школи: базової, середньої або вищої;
 • свідоцтво з іноземної школи з польською мовою викладання;
 • сертифікат від Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego, що знаходиться у Варшаві на вулиці Ogrodowa 28/30 (про деталі здачі мовного іспиту можна дізнатися написавши на email certyfikacja@nawa.gov.pl або звернувшись до регіонального центру, який уповноважений проводити такі іспити).

Вимога про підтвердження знань польської мови не стосується осіб до 18 років.

Які документи потрібні українцю для визнання його польським громадянином

Перелік документів, які потрібно відправити воєводі, не є постійним. Все залежить від умов, на підставі яких іноземець хоче і має право отримати польське громадянство.

Зокрема, до них відносяться:

 • заповнене заяву з фото;
 • свідоцтво про народження – оригінал або копія, а також його переклад;
 • копія закордонного паспорта;
 • копія дозволу на постійне проживання, проживання довгострокового резидента ЄС;
 • підтвердження знання польської мови на рівні не нижче В1;
 • заяву про безперервне перебування на території Польщі. У ній необхідно вказати терміни, відповідно до умови (описані в попередньому розділі статті), на підставі якого подаються документи;
 • якщо одружені, то паспорт дружини / чоловіка (або будь-який інший документ, що підтверджує її / його громадянство);
 • документи про професійні досягнення іноземця: звання, наукові ступені, а також його громадську або політичну діяльність;
 • довідку про сплату гербового збору в розмірі 219 злотих (якщо відповідь воєводи буде негативним, то кошти повернуть);
 • коли просять визнання польським громадянином неповнолітнього, то потрібно підготувати документальну згоду батька / матері, який / яка є іноземцем. Крім того, якщо дитині вже виповнилося 16 років, то він повинен надати свою особисту згоду на визнання громадянства перед працівником воєводського управління;
 • для підтвердження місця проживання необхідно принести документи, що засвідчують право власності або договір оренди житла;
 • для підтвердження джерела доходів треба підготувати довідку, наприклад, про річні доходи, з роботи, рішення про призначення пенсії тощо.

Зверніть увагу! Переклади повинні бути засвідчені консулом або присяжним перекладачем.

Скільки чекати визнання громадянства

Відповідно до закону, заяву повинні розглянути відразу ж після подання. Однак, коли виникають питання, то процес можуть затягнути до двох місяців.

Якщо рішення воєводи є негативним, то протягом 14 днів його можна оскаржити, звернувшись до міністра внутрішніх справ і адміністрації. Коли ж і відповідь останнього буде негативним, то протягом 30 днів до адміністративного суду в Варшаві.

Варто знати, що законодавством не передбачено способів, за якими можна позбавити громадянства Польщі. Це можливо, тільки коли людина сама напише заяву до президента країни про відмову від громадянства.

Як отримати громадянство від президента Польщі

Отримати польське громадянство українцеві можна також через процедуру його надання від президента країни. Для цього громадянину України потрібно подати відповідну заяву .

Якщо іноземець перебуває в Польщі, то заповнену заяву передають президенту через воєводське управління за місцем проживання. Якщо ж іноземець перебуває за кордоном, то її треба відправити в консульство Польщі на території відповідної країни. Однак, в цьому випадку доведеться заплатити 360 євро консульству.

У заяві треба вказати як свої особисті дані, так і членів своєї сім’ї; розмір доходів; рівень володіння польською мовою; місце фактичного проживання, а також обґрунтувати причини звернення за польським громадянством. При цьому ніяких конкретних вимог для цього закон не висуває – президент може надати або відмовити в наданні громадянства на власний розсуд.

Крім цього, потрібно підготувати і пакет особистих документів. Видані в Україні треба перевести на польську мову і засвідчити в установленому порядку. Це може зробити присяжний перекладач або консул.

Воєводі або в консульство заяву можна відправити поштою або принести особисто. У першому випадку має також бути нотаріальне засвідчення підпису, за яке польському нотаріусу доведеться викласти 20 злотих.

Пам’ятайте! Діти у віці від 16 до 18 років повинні особисто висловити свою згоду на отримання громадянства. Вони можуть це зробити в воєводському управлінні або консульстві.

Розгляд клопотання президентом не має часових рамок , а тому може тривати довго. Президентську відмову в наданні громадянства не можна оскаржити, але це не виключає можливості повторення процедури в майбутньому (при зміні обставин) або спроб придбати відповідний статус іншим способом.

Кому польське громадянство надають згідно із законом?

Процедура отримання громадянства Польщі по закону стосується тільки дітей. Для цього може бути кілька підстав.

Однією з нього є те, що один з батьків новонародженого є польським громадянином . У такому випадку дитина може набути громадянство Польщі при наявності згоди обох батьків. А якщо дитині виповнилося 16 років, то потрібно і його особиста згода перед консулом або працівником воєводського управління.

Також дитина отримує польське підданство, якщо батьки немовляти невідомі . Як правило, це відбувається коли малюка знайшли на території країни.

Якщо дитина народилася в Польщі, а його батьки є особами без громадянства або їх громадянство не встановлено , то він також стає громадянином Польщі.

Ще одним варіантом отримання польського громадянства дитиною-іноземцем до 16 років є усиновлення його поляками . В такому випадку визнають дитини польським громадянином з дня його народження.

Коментарі закриті